Instagram ve Facebook Arasındaki Farklar

Instagram ve Facebook Arasındaki Farklar

Sosyal medya hesapları arasında ortaya ilk çıkan ve hızlı bir şekilde oldukça fazla sayıda kullanıcıya hitap eden Facebook bu durumu ile son derece popüler bir site olma özelliği taşımaktadır. Instagram ise her ne kadar Facebook’tan sonra yaygınlaşsa da hızlı bir şekilde büyümüş ve kullanıcı sayısı açısından Facebook ile yarışır hale gelmiştir. Ancak orta yaş ve üzerindeki insanların Instagram ile tanışması Facebook uygulamasının sahibi Mark Zuckerberg’in bu siteyi de satın alması ile gerçekleşti. Bu sebepten dolayı pek çok kişinin kafasında “Facebook ile Instagram arasındaki farklar nelerdir?” sorusu belirdi.

instagram facebook farkı

Arkadaş Eklemek Yerine Takip Etme ve Takip Edilme

Hepimizin de bildiği üzere Facebook’ta dilediğimiz kişilere arkadaşlık isteği göndermekteyiz. Bu istek onaylandığı zaman ise bu iki kişi birbirlerinin paylaşımlarını görebilmektedir. Instagram’da ise asıl amaç Instagram takipçisi kazanmaktır. Bu sitede kişiler bir başka hesaba takip istediği gönderip onaylandığı zaman o hesabın paylaşımlarını görmekte ve onun takipçisi olmaktadır. Ancak kendi paylaşımlarının da görülmesi ve takipçi sayısının artması için o hesabın takip isteği göndermesi gerekmektedir. Yani karşılıklı bir arkadaşlık isteği gönderme sistemi gibi düşünülebilir.

intagram ve facebook'un farkları

Gönderi Paylaşma Yerine Gönderi Yükleme

Adı geçmekte olan bu sitenin Facebook’tan en önemli farklarından biri ise paylaşım yapmak için direk gönderi yüklemek gerektiği. Hemen hemen herkesin de bildiği üzere Facebook’ta kişisel hesaplar ya da sayfalar paylaşım yaptığı zaman eğer beğenirsek altında yer alan “paylaş” sekmesi ile kendi profilimizde paylaşma olanağımız mevcut olmaktadır.

Ancak Instagram’da yer alan gönderilerin altında “paylaş” sekmesi bulunmamaktadır. Bu yüzden profilimizde paylaşım yapmak kendimiz yüklememiz gerekmektedir.

Ancak hali hazırda paylaşılmış olan bir gönderiyi profilimize taşımaksızın belli başlı arkadaşlarımıza göndermek istersek yapacağımız şey o arkadaşları yorum kısmına etiketlemektir.

Instagram Filtreleri

Instagram’ın hikaye bölümündeki kamera uygulamasında son derece farklı ve bir o kadar eğlenceli filtreler yer almaktadır. Üstelik son derece sık aralıklar ile bunlar güncellenmekte ve oldukça güzel paylaşımlar yapmamızı sağlamaktadır. Bu filtreler Facebook’ta yer alamadığı için belirtilmesi gereken en önemli detaylardan biri de budur.

Yorum yapın