Instagram Hesapları Çalındı ve İnternete Düştü

Instagram Hesapları Çalındı ve İnternete Düştü

Facebook ve aynı platforma bağlı uygulamaların veri sızdırma skandalları geçtiğimiz dönemde gündemi oldukça meşgul etmişti. Bu kez skandalın yaşandığı adres Instagram oldu. Maalesef Instagram hesap bilgileri çalındı ve internete düştü.

instagram hesapları çalındı

Şifresiz olan ve aynı zamanda herkese açık olan bir veri tabanında, influencerlar, marka hesapları ve Instagram ünlülerine ait tam 49 milyon hesap ortaya çıktı.

Amazon Servislerinde Keşfedildi

Amazon web servislerinde keşfedilen 49 milyon hesap içeren veri tabanı oldukça ses getirdi. Veri tabanı içerisinde oldukça fazla sayıda marka hesabı ve ünlü hesapların olması oldukça dikkat çekerken skandalın en anlaşılmaz yönü ise, paylaşılan veri tabanının herkese açık bir şekilde paylaşılması oldu. Zira veri tabanında ulaşmak için herhangi bir şifre girilmesi dahi gerekmiyordu. Sızdırılan bilgilerin ek bölümünde ise, influencerlerın kişisel profil fotoğrafları, yaşadıkları şehir veyahut ülke adresi, hesapların doğrulanma durumları ve benzeri Instagram bilgileri ortaya koyuldu. Aynı zamanda e-posta adreslerinin de yer aldığı skandal veri tabanı Instagram güvenlik uygulamalarını yeniden sorgulatacak gibi görünüyor. Öte yandan “Instagram takipçi satın al” hizmetini kullanan hesaplara ulaşılamadı.

Güvenlik Araştırmacısı Tarafından Keşfedildi

Güvenlik araştırmacısı olan Anurag Sen tarafından keşfedilen herkese açık amazon web kaynaklı veri tabanı oldukça özel bilgileri içeriyor. Veri tabanının sahibi ise, Mumbai merkezli Chtrbox adındaki bir şirket. Bu şirketin influencerlar ile sponsor içerikleri yaratması sebebiyle veri tabanının içerisinde içerik değerleri de yer alıyor. Olayların hemen ardından Facebook konuya ilişkin açıklamalar yaptı.

Facebook Jet Hızında Açıklama Yaptı

Yaşanan skandal gelişmelerin ardından araştırma başlatan Facebook olayı araştırdıklarını belirten bir açıklama yaptı. Açıklamada bilgilerin Instagram kaynaklı olup olmadığı hususunda bilgi sahibi olmadıklarını belirten Facebook aynı zamanda verilerin kaynağı için “Chtrbox” ile de iletişime geçtiklerini belirti. TechCrunch veri tabanı alanında bulunan bilgilerin doğrulanmasının hemen ardından “Chtrbox” verileri çevrimdışı hale getirmişti. Olayın araştırma sürecinin ardından ne gibi sonuçlar doğacağı ise şimdiden merak konusu. Ancak daha önce Facebook skandal veri sızmasının ardından Instagram’da aynısının yaşanması kurum ile ilgili güvenlik endişelerini uzun süre gündemde tutacak gibi görünüyor.

Yorum yapın